Ne všichni mají možnost, ne-li přímo privilegium plazmu darovat a stát se hrdinou zachraňujícím životy. Za jakých okolností se nemůžete zařadit mezi dárce? Kdy je omezení jen dočasné a kdy trvalé? Pojďme se na to podívat.
Jak je na tom vaše zdraví?
První překážkou pro dárcovství krevní plazmy jsou pochopitelně návykové látky. Pokud tedy berete drogy, holdujete alkoholu či dlouhodobě užíváte psychofarmaka čili léky ovlivňující vaše psychické rozpoložení, nepatříte k vhodným dárcům.
Dále nepatříte mezi vhodné kandidáty pro dárcovství plazmy, když že se léčíte s:
- Cukrovkou na inzulínu,
- vážným chronickým onemocněním
- závažným kardiovaskulárním onemocněním,
- epilepsií.
Z listiny dárců vás může vyřadit rovněž diagnóza z minulosti. Mezi takové patří hemofilie nebo jiná porucha srážlivosti krve, žloutenka typu B či C, syfilis nebo plicní tuberkulóza.
Chováte se rizikově?
Vliv na přijetí nebo zamítnutí dárce má jeho životní styl. Jelikož se z krevní plazmy vyrábí léky nebo se plazma přímo vpravuje do těla jiných lidí, dbají lékaři na každý detail, jenž může případného příjemce jakkoliv ohrozit. Proto dárcovská centra nepřijímají krevní plazmu od osob, které jsou nakažené virem HIV/AIDS (případně jejich partneři), provozujících prostituci, majících trvalou nebo kontaktní adresu v sídle azylového domu a podobně.
Pobývali jste ve Velké Británii nebo Francii?
Zvláštní skupinu nevhodných dárců tvoří lidé, kteří mezi lety 1980 a 1996 žili 6 a více měsíců na území Velké Británie nebo Francie. Důvodem pro toto mezinárodně přijaté opatření je Creutzfeld-Jakobova nemoc, jež je u nás známá především pod zkratkou BSE (bovinní spongiformní encefalopatie) nebo „nemoc šílených krav“. Ve zmíněném období bylo totiž na území Velké Británie evidováno 6 tisíc případů nakažených touto nemocí z hovězího masa. Nemoc nelze okamžitě odhalit, a tak docházelo k jejímu rychlému šíření.
Kdy se řadíte k dočasně nevhodným dárcům?
Kvalitu krevní plazmy nebo samotného dárce mohou ohrozit také dočasné faktory. Ty vás mohou vyloučit z dárcovství na pár dní, ale i na 1 rok po úplném uzdravení.
Krátkodobé vyřazení se vás týká v případě, kdy:
- trpíte alergií ve fázi akutních projevů, oparem, akutní infekcí v podobě chřipky či virózy atp.,
- jste chytili klíště, ale nedostavily se žádné příznaky onemocnění, neprokázala se borelióza ani klíšťová encefalitida,
- jste byli očkovaní,
- jste podstoupili trhání zubu.
- 6 měsíců nemůžete darovat plazmu, pokud:
- jste po endoskopickém vyšetření, operačním zákroku, podání transfúzního přípravku,
- jste po porodu,
- máte za sebou zákrok spojený s tetováním, body piercingem či propíchnutí ušního boltce,
- jste prodělali jednorázovou žilní trombózu.
Na 1 rok jste vyřazeni za předpokladu, že jste prodělali:
- žloutenku typu A,
- infekční mononukleózu,
- kapavku,
- klíšťovou encefalitidu.
V případě jakýchkoliv otázek a upřesnění Vaši vhodnosti darovat plasmu nás neváhejte kontaktovat:
- Dárcovské centrum Chodov 272 075 555, chodov@europlasma.cz
- Dárcovské centrum Černý Most 233 336 666, cernymost@europlasma.cz
- Dárcovské centrum Zličín 296 231 155, zlicin@europlasma.cz