Vitamín D vzbudil velký zájem veřejnosti především ve spojení s onemocněním Covid-19. Abychom Vás lépe seznámili s tímto vitamínem a jeho účinky, naši lékaři shrnuli všechny důležité informace.
Co je vitamín D:
Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích, vzniká v kůži z cholesterolu účinkem slunečních paprsků. Lze ho získávat omezeně také ze stravy nebo jako vitaminový doplněk.
Co obsahuje vitamin D?
Potravinovými zdroji jsou:
- mořské ryby,
- tresčí játra,
- žloutek,
- mléko,
- mléčné výrobky,
- houby.
V létě stačí pro vytvoření dostatku vitamínu D 15-20 minut denně mezi 10. a 16. hodinou na přímém slunci. Nicméně je třeba vystavit alespoň 40 % povrchu těla a pozor bez opalovacího krému, který brání vstupu UVB záření ze slunce do kůže. Opálená kůže nebo kůže u seniorů vytváří vitamín D obtížně.1 Již koncem podzimu kvůli nedostatku slunečního svitu rychle klesá zásoba vitamínu D v těle. V podzimních až jarních měsících je prospěšné cíleně vitamín D doplňovat.
Jak vitamín D v našem těle funguje?
Nejznámějším úkolem vitamínu D je vstřebávat vápník z trávicího systému, udržovat jeho správnou hladinu v krvi a dopravovat ho do kostí, zubů, svalů a dalších důležitých orgánů. V těle funguje spíše jako hormon, receptory pro vitamín D se nacházejí téměř na každé buňce. Nově byla prokázána celá řada dalších důležitých funkcí vitamínu D:
- zlepšuje imunitu vrozenou i získanou,
- hraje klíčovou roli při obraně proti infekčním onemocněním, zvláště respiračním jako je chřipka nebo Covid-19,2,3
- udržuje zdraví kardiovaskulárního systému, pomáhá předcházet ateroskleróze i vysokému tlaku,4
- působí pozitivně na plodnost, zdravý vývoj plodu a snížení výskytu komplikací v těhotenství jako je těhotenská cukrovka a preeklampsie,5
- podílí se na správném dělení a růstu buněk a jeho dostatek tak v těle přispívá k prevenci nádorových onemocnění,6
- u sportovců má vitamín D pozitivní vliv na výkon i regeneraci svalů.
Jak nám škodí nedostatek vitamínu D?
Nedostatkem vitamínu D trpí v zimním a jarním období podle různých zdrojů až 50-75 % české populace. Je to jeden z důvodů, proč v zimě onemocníme chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními. Časté virózy jsou tedy varovným příznakem nízké hladiny vitamínu D v těle. U lidí s chronicky nízkou hladinou vitamínu D je také vyšší výskyt nádorových onemocnění a autoimunitních onemocnění, např. roztroušené sklerózy a zánětu štítné žlázy. Dále více hrozí vysoký tlak, cukrovka 1. i 2. typu a u starších lidí Alzheimerova nemoc a samozřejmě osteoporóza s rizikem zlomenin.
Dlouhodobý nedostatek vitamínu D výrazně snižuje fungování imunitního systému, zhoršuje sklony k depresím, nespavost nebo naopak ospalost a únavnost, migrény, vypadávání vlasů i kazivost zubů a parodontózu.
Kolik vitamínu D bychom měli užívat pro maximální zdravotní benefit?
Denní příjem vitamínu D pro zdravého člověka k zajištění optimální hladiny v krvi by měl být zhruba 1000-4000 IU (25-100 mikrogramů) od podzimu do jara. Pokud v létě chodíme hodně ven, pak je možné i nižší dávkování, ale spíše se doporučuje užívat výše uvedenou hodnotu celoročně. Tato dávka je bezpečná i z hlediska předávkování. Při zjištění nedostatečné hladiny vitamínu D je po několik týdnů vhodné užívat mnohem vyšší denní dávky (např. 10 000 IU, aby hodnoty v krvi účinněji stouply. Na přesném dávkování je vhodné se poradit s lékařem.7
Při vyšším dávkování vitamínu D se doporučuje užívat zároveň vitamín K2 a hořčík.
Hrozí předávkování vitamínem D?
Vitamínu D se bát nemusíme! K předávkování dochází pouze výjimečně při výrazném dlouhodobém nadužívání mnohonásobně vyšších dávek, než se doporučuje.
Předávkování – hypervitaminóza - se projevuje nadměrným vstřebáváním vápníku ze střeva a tím jeho zvýšenou hladinou v krvi. To může způsobit příznaky jako nechutenství, nevolnost, zvracení, zmatenost a svalová slabost. Vymizí při přerušení užívání vitamínu D. Při předávkování dosahují hladiny v krvi vysokých hodnot nad 250nmol/l (100ng/ml). Jiné zdroje označují hladiny kolem 375nmol/l (150ng/ml) v krvi jako intoxikaci vitaminem D.8
Test hladiny vitaminu D v krvi je velmi důležitý
Pro každého člověka je tedy velmi prospěšné zjistit svou hladinu vitaminu D a udržovat ji na optimální hodnotě pro dosažení a udržení co nejlepšího zdravotního stavu. Díky laboratornímu testu krve, který změří aktuální hladinu vitaminu D v organismu, lze předejít zdravotním problémům spojeným s nedostatkem, ale i předávkováním vitaminem D. Na základě výsledku vitamín adekvátně doplníme, nebo naopak snížíme jeho příjem.
A jaká je tedy optimální hladina v krvi? Většina expertů se shoduje na hodnotě 75-150nmol/l (30-60ng/ml). Podle různých zdrojů se údaje lehce liší, navíc probíhá další intenzivní výzkum. Řada endokrinologických pracovišť doporučuje dokonce 75-250nmol/l (30-100ng/ml). Hladina pod 75nmol/l (30ng/ml) je považována za nedostatečnou. Při nedostatku – hypovitaminóze s hodnotou 30-50nmol/l (12-20ng/ml) nebo dokonce při chybění vitamínu - avitaminóze s hodnotou pod 30nmol/l (12ng) se doporučuje ihned začít vitamin D doplňovat.
Přijďte se k nám otestovat během akce "Posilni imunitu s Europlasmou"!
Nechte si změřit hodnotu vitamínu D v krvi, vyplatí se vám to! Zdraví našich dárců je pro nás velmi důležité, proto v Europlasmě připravujeme mimořádnou akci pro naše pravidelné dárce plazmy, během které budeme testovat hladinu vitamínu D. V jarních měsících bývají zásoby vitamínu D v těle na kritické úrovni, proto je to ideální čas neotálet a začít to řešit. Posilněte svou imunitu!
Přečtěte si také o potravinách pro zdravou krev nebo o výhodách pro dárce krevní plazmy.
Zdroje:
(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3068797/
(4) http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/veda-rika-vitamin-d-muze-pomahat-zit-dele
(5) https://vitamin-d-info.cz/tag/tehotenstvi/
(6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27049526/
(7) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18348447/
(8) https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-side-effects#1.-Elevated-blood-levels