Zajímavosti nejen o tom, jak probíhá darování a odběr krevní plasmy.
Jak se chovat a co jíst po odběru krevní plazmy?
Darování krevní plazmy není pro zdravé tělo nic náročného. Můžete jít klidně do fyzicky nenáročné práce, na kratší procházku nebo třeba do kina. Přesto je dobré jeden či dva dny po odběru dodržovat pár jednoduchých pravidel, aby se vaše tělo dostalo co nejrychleji opět do kondice. V tomto…
Číst článekKrevní sraženiny: Příznaky, léčba a prevence
Krevní sraženiny (trombózy) jsou závažným zdravotním problémem, který může mít pro lidský život fatální následky. Vytvoření sraženiny totiž může vést k infarktu, mozkové mrtvici nebo plicní embolii. Rozpoznání prvotních příznaků krevní sraženiny je naprosto stěžejní pro včasný zásah a…
Číst článekTkáňová lepidla přináší výhody pacientům i chirurgům
Máte sešívání a hojení ran spojeno pouze s chirurgickou jehlou a nití? V moderní medicíně už nachází stále větší uplatnění zdařilá náhrada – tkáňová lepidla. Tato lepidla umožňují dokonce rychlejší a efektivnější zacelení ran a přinášejí významné výhody oproti tradičním metodám šití. V tomto…
Číst článekRiziko anémie kvůli nedostatku železa, aneb proč je dobré dát si občas biftek
Řekne-li se železo, inženýra pravděpodobně napadne ocel, slitina železa s uhlíkem nezbytná pro strojírenství, stavebnictví i medicínu (pro lékařské nástroje). Z oceli jsou vyrobené také hřebíky. Lékaře zase napadne hemoglobin, červené krevní barvivo, v němž je železa v organismu vázáno…
Číst článekNávštěva zubaře a darování plazmy
Překvapuje vás, proč se lékaři u registrace budoucích dárců krevní plazmy či při pravidelných prohlídkách ptají, kdy jste naposledy byli u zubaře či na zubní hygieně? Vysvětlíme vám, proč!
Číst článekProč vzniká modřina po odběru krve nebo plazmy?
S modřinou po injekci se setkal téměř každý z nás. Proč se krevní podlitiny vytvářejí a za jak dlouho zmizí? Jak velká zasažená plocha je ještě v pořádku a kdy už je lepší navštívit lékaře?
Číst článekJak si udržet optimální hodnoty hemoglobinu?
Možná si ještě vybavíte kreslený seriál z roku 1987 „Byl jednou jeden... život“, který jednoduchou formou seznamoval děti s fungováním lidského těla. A možná si i vybavíte hlavní postavičky, tedy dvě červené krvinky se jmény Hemo a Globin, které poslouchaly příběhy moudrého profesora. Tvůrci…
Číst článekCo dělat, když vašemu tělu chybí dostatek červených krvinek?
Červené krvinky jsou pro naše tělo a jeho zdraví naprosto nezbytné. Bez dostatečného množství těchto mikroskopických pomocníků se můžeme cítit unaveni, slabí a může dojít i k dalším zdravotním komplikacím. Podívejme se společně na to, proč je důležité sledovat množství červených krvinek,…
Číst článekJakou barvu má lidská krevní plazma?
Krevní plazma tvoří přibližně 55 % naší krve a je tak její hlavní složkou. Mnoho lidí se domnívá, že se jedná o červenou tekutinu. Ale krevní plazma je nositelem mnoha důležitých látek a má svou vlastní charakteristickou barvu. Jednotlivé odstíny této barvy nám navíc mohou poskytovat…
Číst článekMůžeme si odečíst dárcovství krevní plazmy z daní?
Ano! Přečtěte si, jak je možné snížit si daňový základ díky darování plazmy.
Číst článekKrevní plazma: Co je to? A k čemu je potřeba?
Krevní plazma je tekutá složka krve, která má jantarově nažloutlou barvu a je z 90 % tvořena vodou. Zbytek se skládá z organických látek (bílkoviny, vitamíny, minerální látky apod.) a anorganických solí. Je to nejobjemnější část krve - v těle dospělého člověka jsou zhruba 3 litry krevní…
Číst článekJaké přípravky se vyrábějí z Vaší krevní plazmy?
Darovaná krevní plazma se používá k dalšímu zpracování v medicíně. Přečtěte si, jaké přípravky se z plazmy získávají.
Číst článekProsím čekejte, načítám formulář ...