Krevní plazma nelze jakkoliv uměle vyrobit, a proto pacienti trpící řadou nemocí jsou zcela odkázáni na pomoc našich dárců. Přečtěte si níže, jaké množství plazmy je potřeba!
V Evropě v současnosti žije přes 741 milionů lidí. Podle údajů PPTA (Plasma Protein Therapeutics Association) závisí život asi 300 000 z nich na léčbě bílkovinami (léčebnými přípravky) získávanými z krevní plazmy. Zdá se, že to není moc velké číslo. Jedná se o 0,4 promile, tj. o 4 osoby z 10 000. V Praze, která má 1,3 milionu obyvatel, tedy odhadem žije asi 500 takto léčených lidí. To odpovídá počtu stojících ve dvou zcela zaplněných vagonech metra. Mnozí z nich by bez léčby těmito přípravky nepřežili, nebo by přinejmenším měli sníženou kvalitu života.
Léčba bílkovinnými přípravky z krevní plazmy je obvykle dlouhodobá i celoživotní. Množství pro jednoho pacienta proto může být vysoké. Nezbytný je odběr od mnoha dárců, protože tyto bílkoviny jsou v plazmě obsaženy jen v nízké koncentraci. Výroba přípravků trvá měsíce až jeden rok, a proto je třeba plazmu do továren dodávat průběžně. Počítá se, že Evropa by k pokrytí své potřeby měla zpracovat 13 milionů litrů plazmy. Použijeme-li opět analogii s Prahou a metrem, pak jeden pacient léčený těmito přípravky využívá plazmu odebranou v průměru od 43 dárců (13 000 000:300 000). To je téměř počet cestujících, který si může ve vagonu sednout.
Pro roční léčbu 1 pacienta s některým ze vzácných onemocnění je ovšem třeba i násobně více odebrané plazmy: