Krevní plazma je tekutá složka krve, která má jantarově nažloutlou barvu a je z 90 % tvořena vodou. Zbytek se skládá z organických látek (bílkoviny, vitamíny, minerální látky apod.) a anorganických solí. Je to nejobjemnější část krve - v těle dospělého člověka jsou zhruba 3 litry krevní plazmy, což je u běžného člověka asi 5-6 % z celkové tělesné hmotnosti. Dále krev obsahuje asi 41 % červených krvinek a okolo 1 % bílých krvinek.
V těle dospělého člověka se nachází zhruba 3 litry krevní plazmy, což běžně vychází na přibližně 6 % z celkové tělesné hmotnosti. Krevní plazma je tekutá složka krve a tvoří více než polovinu jejího obsahu. Krev vedle krevní plazmy obsahuje dále pevné složky, jako jsou červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky.
Mohlo by vás zajímat:
- Červené krvinky (erytrocyty) přenášejí kyslík z plic do tělních buněk a oxid uhličitý z orgánů zpět do plic. Vytváří se v kostní dřeni a jejich průměrná životnost je asi 3 měsíce.
- Bílé krvinky (leukocyty) chrání naše tělo proti patogenům a jiným cizím látkám. Existují různé podskupiny leukocytů, které vznikají v kostní dřeni.
- Krevní destičky (trombocyty) uvolňují látky, které zastavují krvácení z otevřených krevních cév. V krátké době vytvoří v okolní tkáni pavučinu fibrinu a uzavřou tak ránu.
Jaké je složení krevní plazmy?
Samotná krevní plazma obsahuje 90 % vody. Zbytek jsou pak ze 7 % organické látky, jako jsou bílkoviny, vitamíny, minerální látky apod., a 1 % tvoří anorganické soli. Právě tyto plazmatické látky jsou životně důležité pro fungování lidského těla i pro další medicínské zpracování po dárcovském odběru.
K čemu slouží krevní plazma v lidském těle?
V lidském těle slouží krevní plazma jako médium pro přenos cukrů, tuků, hormonů a produktů metabolismu. Významně také reguluje rovnováhu kyselin a zásad v těle, udržuje dostatečný objem krve a zajišťuje správnou tělesnou teplotu nebo krevní tlak.
Krevní plazma navíc odvádí z těla různé odpadní látky metabolismu, např. oxid uhličitý nebo různé močoviny. Kromě toho může vázat látky nerozpustné ve vodě a přenášet je do orgánů, ve kterých je tělo potřebuje.
V krevní plazmě je také obsaženo okolo 120 různých bílkovin, které se starají o srážlivost krve, ochranu před infekcemi nebo o zachování osmotické rovnováhy. Při osmotické nerovnováze mohou vznikat otoky, které jsou důsledkem prosakování tekutiny z krevního řečiště do tkání.
Jak vypadá krevní plazma a jak by vypadat neměla?
Standardní zdravá krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. Barva plazmy se ale může měnit v závislosti na množství přijímaných tekutin, stravě a hormonální rovnováze, ale také na obsahu bílkovin a jiných faktorů. Většina dalších zabarvení je neškodná, některá ale mohou být příznakem nežádoucí kvality plazmy.
Typicky se jedná o krevní plazmu mléčné bílé barvy. Ta vzniká následkem poruchy metabolismu tuků, případně po snědení velmi tučného jídla bezprostředně před darováním. Taková plazma je v podstatě ztučnělá a nelze ji použít k dalšímu zpracování. Nezdravá krevní plazma může být i načervenalá, a to v případě, že došlo k prasknutí a rozložení červených krvinek (hemolýze).
Můžeme vás ale uklidnit! Každá odebraná krevní plazma prochází důslednou vícestupňovou kontrolou, aby byla pro další pacienty naprosto bezpečná. Nicméně její kvalitu můžete už napočátku výrazně ovlivnit i vy, pokud před darováním plazmy dodržíte správný denní režim a jídelníček.
Proč je darování krevní plazmy potřebné?
V současné době lze pro výrobu léčiv izolovat více než 20 proteinů. Mezi nejdůležitější proteiny z plazmy se řadí koagulační faktory, albuminy a globuliny. Všechny tyto plazmatické proteiny a jejich složky se používají pro výrobu mnoha životně důležitých léků.
Dosud se bohužel nepodařilo vyrobit krevní plazmu na genetickém ani syntetickém základě. Dobrovolné darování krevní plazmy je tak nesmírně důležité pro miliony pacientů s různými nemocemi.
Přihlásit se k odběru Registrace nového dárce
K čemu se darování krevní plazmy využívá?
Z plazmy se vyrábějí například léky Albumin nebo Imunoglobiny. Protilátky z plazmy slouží k potlačení virových či bakteriálních infekcí. Některé koagulační látky se zase používají pro zastavení krvácení při poranění a hojení. Jiné naopak brání příliš silnému srážení a zamezují tak vzniku nebezpečných krevních sraženin v těle.
Na těchto příkladech vidíte, proč je dobré darovat krevní plazmu. Léky vyrobené z krevní plazmy jsou zásadní pro mnoho lékařských specializací – od chirurgie přes urgentní medicínu až po léčbu chronických onemocnění.
Jak využíváme darovanou krevní plazmu v našem centru?
V našich centrech provádíme odběr krevní plazmy, který se odborně nazývá plazmaferéza. Dochází při ní k odběru krve, ze které se od krevních tělísek oddělí krevní plazma. Zbylá část se vrací do těla dárce společně s fyziologickým roztokem, který doplní potřebný objem tekutin.
Plazma z Dárcovského centra Chodov, z Dárcovského centra Černý Most a Dárcovského centra Zličín se využívá výhradně na tvorbu důležitých léčiv. Pokud u nás darujete svou krevní plazmu, můžete si být jisti, že se výrazně podílíte na záchraně životů po úrazech nebo při operacích.
Pro získání kvalitní plazmy preferujeme dlouhodobé opakované dárcovství. V Dárcovských centrech Chodov, Černý Most a Zličín vám proto poskytujeme od začátku roku 2024 jako náhradu cestovních nákladů a vašeho času kompenzaci ve výši až 900 Kč.
Každého dárce krevní plazmy si velmi vážíme. Přijďte i vy pomoct zachraňovat zdraví a životy!
Chci darovat na Zličíně Chci darovat na Chodově Chci darovat na Černém Mostě